Lme Demir Satış ofisi Tel: 0216 621 30 15

Email:[email protected] [email protected]

Poliüretan Boya

Galaxy ısıya dayanıklı boya
Demir ürünleri fiyat
hesaplama programı için tıklayınız.


1531-1201 POLiÜRETAN SON KAT BOYA

Reçine Yapısı; Poliüretan alkid reçine / Alifatik izosiyanat

Poliüretan boya kdv hariç fiyatı 235,00 tl/kg

Poliüretan Boya Özellikleri

Poliüretan boya fırın kurumalı olarak da kullanılabilmesi güneş ışığına dayanımının yüksek olması mekanik ve kimyasal direncinin yüksek olması yaş üzerine yaş uygulanabilmesi darbelere karşı oluşan ve özellikle araç üstü ekipman imalatında tercih edilen elastik yapıda olması.

Boya nedir tanımı

Poliüretan boya hızlı kuruma özelliğine sahip iki bileşenli alkid izosiyanat esaslı yarı mat görünümde son kat boyadır.

Kullanım Alanları

Poliüretan Son Kat, çelik imalat ve ticari araç sektöründe sentetik esaslı boya kullanıp, kalitesini yükseltmek isteyen tüketiciye cevap vermek amacı ile geliştirilmiş bir son kattır. Ayrıca yukarıda sayılan özelliklerin talep edildiği tüm sanayi sektöründe metal ve beton yüzeyler için son kat kaplama olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Yüzey Temizliği:

Metal yüzeyler üzerindeki her türlü nem, klorür, sülfat tuzları, pas, hadde kabuğu,isveç Standardı SIS 05 5900’ e göre Sa 2 ½ derecesinde grit püskürtme yöntemi, ya da St 2 standardında mekanik yöntemle yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca metal yüzeylerde ki toz, kir, yağ ve gres, temizleyici maddeler ve/veya yüksek basınçlı su jeti ile temizlenmelidir. Kaynak sıçramaları ve yüzeylerin sivri köşeleri taşlanmalıdır. Yapılan farklı temizlik islemlerinden sonra yüzey, elektrikli süpürge, temiz ve kuru hava veya temiz bir fırça ile temizlenmelidir. Söz konusu işlemlerden sonra yüzeyde hafif bir metal ışıltısı olmalı ve bu işlemden sonra tercihen hemen, en geç de 30 dakika içinde yüzeye uygulanmalıdır.

Poliüretan boya nasıl uygulanır

Poliüretan Son Kat (1531-1201) ambalajı açıldıktan sonra tercihen matkaplı motor ile iyice karıştırılarak homojenize edilir ve belirtilen oranda Poliüretan Sertleştirici (1531-1501) ile karıştırılır. Karışımı uygulama viskozitesine getirmek için önerilen oranda Poliüretan Tiner (1551-1401) ilave edilir. Karışım uygulama viskozitesini verir. (Püskürtme uygulamalarında uygulama viskozitesi 17” - 19” / DC4/ 20°C olacak şekilde ayarlanmalıdır) Poliüretan Son Katın, kendisinden beklenilen performansı sağlayabilmesi için en az 50 - 60 µ. kuru film kalınlığı verecek şekilde önerilen astarlar üzerine son kat olarak uygulanması tavsiye edilir. Yaş üstü yaş uygulama yapılmayacak ise, ikinci kat uygulamasında kat kabulü için 60 dakika beklenmelidir.

Uygulama Sırasında:

Hava sıcaklığı 5°C ile 50°C arasında,
Uygulanacak zeminin sıcaklığı 10°C ile 30°C arasında,
Relatif Nem < 85 % olmalıdır.

Önemli Hatırlatmalar:

Herhangi bir sağlık problemi ya da yangın tehlikesine yol açmamak amacıyla kapalı ortamlarda yapılan uygulamalarda gerekli havalandırma sağlanmalıdır. Yaş üstüne yaş uygulama yapılmadan birden fazla kat uygulamasının istenildiği durumlarda, katlar arasında 72 saat süre geçilmiş ise hafif zımpara yapılmalıdır. iş sırasına uygun miktarda karışımlar hazırlanmalı ve bu karışımın tamamı tüketilinceye kadar, ise devam edilmelidir. iş bitiminde, uygulama esnasında kullanılan tüm boya ekipmanları 1551-1401 Poliüretan Tiner ile iyice temizlenmelidir. Tatbikattan sonra yüzey, en az 36 saat su ile temas ettirilmemelidir. Kürlenmenin tam olarak sağlanması için boyalı yüzey kullanılmadan önce 24 saat beklenilmelidir.

Teknik Bilgi Poliüretan Dayanıklı Boya
ürün Kodu 1531-1201
Renk istenilen renklerde üretilmektedir.
Parlaklık Yarı Mat
Yoğunluk 1,20 ± 0,05 g/ml
Katı Madde, %
Ağırlıkça
Hacimce
73 ± 2
63 ± 3
Kuruma Süreleri
Toz Kuruma
Dokunma Kuruma
Montaj Kuruma
Tam Kuruma

30 – 40 dakika / 20°C
1 – 1,5 saat / 20°C
4 saat / 20°C
8 Saat
Karışım Oranları
Ağırlıkça
4 Kısım Poliüretan Son Kat (1531-1201)
1 Kısım Poliüretan Sertleştirici (1531-1501)
1 Kısım Poliüretan Tiner (1551-1401)
Karışım uygulama viskozitesini verir.Karışım ömrü ; 4 saat / 20°C
Uygulama Viskozitesi 17” - 19” / DC4 / 20°C (spray - airless)
Kullanılacak Tiner 1551-1401
Uygulama Metodları Rulo, Fırça, Püskürtme (spray-airless)
önerilen Kuru Film Kalınlığı 50- 60 µ
Boyanabilen Alan 11 – 13 m2 / lt ( 50 - 60 µ kuru film kalınlığı verecek şekilde )
Ambalaj ömrü Açılmamış ambalajında en az 1 yıl. (oda sıcaklığında)
Sağlık ve Güvenlik Esasları Poliüretan Son Kat uygun olmayan şekilde kullanıldığında sağlığa zararlı olabilir ve yangın tehlikesi yaratabilir. Bu nedenle depolama, taşıma ve kullanma sırasında gerekli önlemler alınmalıdır.
Alevlenme Noktası < 35°C
Sembol Xn, F
Tehlike Uyarıları R 11 - 20 / 21 / 22
Güvenlik Uyarıları S 16 - 20 / 21 -24 / 25 – 38>

Genel Uyarılar

Yalnızca iyi havalandırılmış alanlarda, maske ile birlikte kullanınız ve solumayınız. Yukarıda yer alan ürün özellikleri son teknoloji standartlarına ve laboratuar test sonuçlarına göre düzenlenmiş olup, tavsiye esaslıdır. Ürün kullanımında tarif edilen sartlar, hakim olan yerel durum ve kullanılacak diğer malzemeler mutlaka göz önüne alınmalıdır. En iyi sonucu almak için uygun cihazlar ve uygulama özellikleri dikkate alınmalıdır. Bu belgedeki bilgiler, bir sonraki baskıya kadar geçerlidir. Bilgilerin önceden haber verilmeden değiştirilme hakkı saklıdır. Belgedeki değişiklikler (güncel hali) www.lme.com.tr. adresinde yayınlanacaktır.

DEMİR ÇELİK MAMÜLLERİN DAHA FAZLA FİYAT BİLGİLERİNİ VE ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALARINI SOL KISIMDAKİ LİNKLERDEN GÖREBİLİRSİNİZ.