Lme Demir Satış ofisi Tel: 0216 621 30 15

Email:[email protected] [email protected]

Epoksi astar

Lme Boru
Demir ürünleri fiyat
hesaplama programı için tıklayınız.


1411-1101 EPOKSi ASTAR

Epoksi Astar Reçine Yapısı; Epoksi reçine.

Epoksi Astar kdv hariç fiyatı 135,00 tl / kg

Epoksi Astar Özellikleri

Hafif metallere ve saç yüzeylere yapışması, Sağladığı korozyon ve nem direnci, Yaş üstüne yaş tatbik edilebilme özelliğine sahip olması, üzerine tatbik edilecek her türlü hava ve fırın kurumalı son katlar için düzgün bir yüzey oluşturması.

Epoksi Astar tanımı

Epoksi Astar iki bileşenli, antikorozif özelliğe sahip, epoksi esaslı bir astardır.

Epoksi Astar Kullanım Alanları

Epoksi Astar tüm metal saç yüzeylere rahatlıkla tatbik edilebilir. Özellikle kamyon, otobüs, minibüs, treyler çekici ve römorklarında, her türlü motorlu taşıt araçları ile sanayi tesislerinin metal konstrüksiyonlarında, nem ve korozyon direncine ihtiyaç duyulan her sahada kullanılmak amacı ile formüle edilmiştir.

Epoksi Astar Uygulama
Yüzey Hazırlığı:

Astar uygulamasından önce, Epoksi Shop Primer (1411-1106) yüzeye ön imalat astarı olarak uygulanmış olmalıdır. Epoksi sistem, yapılacak olan yüzey hazırlıklarının ardından doğrudan astar olarak da metal yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir. Yüzeye doğrudan yapılacak olan uygulamalarda, sistemin beklenilen başarıyı gösterebilmesi için yapılacak yüzey hazırlaması, uygulamanın kendisi kadar önemlidir. Metal yüzeyler üzerindeki her türlü nem, klorür, sülfat tuzları, pas, hadde kabuğu, isveç Standardı SIS 05 5900’ e göre Sa 2 ½ derecesinde grit püskürtme yöntemi, ya da St 2 standardında mekanik yöntemle yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca metal yüzeylerdeki toz, kir, yağ ve gres, temizleyici maddeler ve/veya yüksek basınçlı su jeti ile temizlenmelidir. Kaynak sıçramaları ve yüzeylerin sivri köseleri taşlanmalıdır. Yapılan farklı temizlik işlemlerinden sonra yüzey, elektrikli süpürge, temiz ve kuru hava veya temiz bir fırça ile temizlenmelidir.Söz konusu işlemlerden sonra yüzeyde hafif bir metal ışıltısı olmalı ve bu işlemden sonra tercihen hemen, en geç de 30 dakika içinde yüzeye uygulanmalıdır.

Astar Uygulaması:
Epoksi Astar (1411-1101) ambalajı açıldıktan sonra tercihen matkaplı
motor ile iyice karıştırılarak homojenize edilir ve belirtilen oranda Epoksi Sertleştirici (1411-1501) ile karıştırılır. Karışımı uygulama viskozitesine getirmek için önerilen oranda Epoksi Tiner (1451-1401) ilave edilir. Karışım uygulama viskozitesini verir. (Püskürtme uygulamalarında uygulama viskozitesi 19” - 23” / DC4 / 20°C, fırça ve rulo uygulamalarında ise 25” - 40” / DC4 / 20°C olacak şekilde ayarlanmalıdır.) Epoksi Astarın kendisinden beklenen performansı sağlayabilmesi için en az 70 - 80 µ kuru film kalınlığı verecek şekilde, yüzeye uygulanması tavsiye edilir. Yaş üstü yaş uygulama yapılmayacak ise, ikinci kat uygulamasında kat kabulü için en az 4 saat beklenmelidir.

Uygulama Sırasında:

Hava sıcaklıgı 5°C ile 50°C arasında, Uygulanacak zeminin sıcaklığı 10°C ile 30°C arasında, Relatif Nem < 85 % olmalıdır.

Önemli Hatırlatmalar:

Herhangi bir sağlık problemi ya da yangın tehlikesine yol açmamak amacıyla kapalı ortamlarda yapılan uygulamalarda gereklihavalandırma sağlanmalıdır. Astar ve son katın birlikte ve yaş üstü yaş uygulama yapılması tercih edildiğinde, astar uygulamasından sonra son katın ürün özelliklerine de dikkat etmek şartı ile en az 60 dakika beklemek gereklidir. Yaş üstüne yaş uygulama yapılmadan birden fazla kat uygulamasının istenildiği durumlarda, katlar arasında 72 saat süre geçilmiş ise hafif zımpara yapılmalıdır. iş sırasına uygun miktarda karışımlar hazırlanmalı ve bu karışımın tamamı tüketilinceye kadar, ise devam edilmelidir. iş bitiminde, uygulama esnasında kullanılan tüm boya ekipmanları 1451-1401 Epoksi Tiner ile iyice temizlenmelidir.Tatbikattan sonra yüzey, en az 36 saat su ile temas ettirilmemelidir.Kürlenmenin tam olarak sağlanması için 7 gün beklenilmelidir.

Teknik Bilgi Epoksi Astar
ürün Kodu 1411-1101
Renk Açık Gri, Koyu Gri, Oksit Kırmızı
Parlaklık Mat
Yoğunluk 1,35 ± 0,05 g/ml (renge bağlı olarak)
Katı Madde, %
Ağırlıkça
Hacimce
76 ± 2 (renge bağlı olarak)
63 ± 5 (renge bağlı olarak)
Kuruma Süreleri
Toz Kuruma
Dokunma Kuruma
Montaj Kuruma
Tam Kuruma
45 – 55 dakika / 20°C
1 – 1,5 saat / 20°C
48 saat / 20°C
7 gün
Karışım Oranları
Ağırlıkça
4 Kısım Epoksi Astar (1411-1101)
1 Kısım Epoksi Astar Sertleştirici (1411-1501)
1 Kısım Epoksi Tiner (1451-1401)
Karışım uygulama viskozitesini verir.Karışım ömrü ; 24 saat / 20°C
Uygulama Viskozitesi 119” - 23” / DC4 / 20°C (spray - airless)
25” - 40” / DC4 / 20°C (fırça – rulo)
Kullanılacak Tiner 1151-1401
Uygulama Metodları Rulo, Fırça, Püskürtme (spray-airless)
önerilen Kuru Film Kalınlığı 50 - 60 µ
Boyanabilen Alan 5– 6,5 m2 / lt ( 150 - 200 µ kuru film kalınlığı verecek şekilde )
Ambalaj ömrü Açılmamış ambalajında en az 1 yıl. (oda sıcaklığında)
Sağlık ve Güvenlik Esasları Epoksi Astar uygun olmayan şekilde kullanılır ise sağlığa zararlı
Esasları olabilir ve yangın tehlikesi yaratabilir. Bu nedenle depolama, taşıma ve
kullanma sırasında gerekli önlemler alınmalıdır.
Alevlenme Noktası < 27°C
Sembol Xn, F
Tehlike Uyarıları R 11 - 20 / 21 / 22
Güvenlik Uyarıları S 16 - 20 / 21 -24 / 25 – 38>

Genel Uyarılar

Yalnızca iyi havalandırılmış alanlarda, maske ile birlikte kullanınız ve solumayınız. Yukarıda yer alan ürün özellikleri son teknoloji standartlarına ve laboratuar test sonuçlarına göre düzenlenmiş olup, tavsiye esaslıdır. Ürün kullanımında tarif edilen sartlar, hakim olan yerel durum ve kullanılacak diğer malzemeler mutlaka göz önüne alınmalıdır. En iyi sonucu almak için uygun cihazlar ve uygulama özellikleri dikkate alınmalıdır. Bu belgedeki bilgiler, bir sonraki baskıya kadar geçerlidir. Bilgilerin önceden haber verilmeden değiştirilme hakkı saklıdır. Belgedeki değişiklikler (güncel hali) www.lme.com.tr. adresinde yayınlanacaktır.

DEMİR ÇELİK MAMÜLLERİN DAHA FAZLA FİYAT BİLGİLERİNİ VE ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALARINI SOL KISIMDAKİ LİNKLERDEN GÖREBİLİRSİNİZ.